top of page

The Creighton Model

Zarówno cykle miesiączkowe jak i sama płodność przez długi czas pozostawały owiane tajemnicą. Większość kobiet nadal nie rozumie swojego naturalnego rytmu płodności i niepłodności. Jednak każda kobieta ma prawo do wiedzy o swoich cyklach, aby móc w pełni zrozumieć sposób funkcjonowania swojego organizmu.

Po trzydziestu latach niezwykłych badań naukowych, tajemnice cyklu menstruacyjnego i płodności zostały rozwikłane dzięki CREIGHTON MODEL FertilityCare™ System (CrMS) oraz nowej dziedziny medycyny, zwanej NaProTECHNOLOGY™. Kobieta teraz może w pełni zrozumieć swoje cykle i odpowiednio wykorzystywać tę wiedzę dla podtrzymania swojego zdrowia, zaś małżonkowie mogą stosować ją, aby planować własną rodzinę i kształtować swoją przyszłość!

 

CrMS polega na wystandaryzowanych obserwacjach i zapisach na karcie obserwacji biologicznych markerów, które są kluczowe dla zdrowia i płodności kobiety. 
 

Te „biomarkery" są wyznacznikami czasu, kiedy małżonkowie są naturalnie płodni i niepłodni, umożliwiając im stosowanie systemu zarówno do uzyskania poczęcia jak i do odkładani go w czasie.  Biomarkery te również mogą sygnalizować nieprawidłowości występujące w zdrowiu kobiety. CrMS pozwala kobiecie doskonale poznać tajniki jej cyklu miesiączkowego.

Ponadto, CrMS stanowi podstawę dla nowej dyscypliny nauk medycznych NaProTECHNOLOGY™ (Natural Procreative Technology – Wsparcie Naturalnej Rozrodczości).

The Creighton Model FertilityCare™ System (CrMS) jest wystandaryzowaną modyfikacją metody owulacyjnej Billingsa.  Powstała ona na podstawie prowadzonych badań naukowych, procesu kształcenia oraz świadczonych usług, jest ona zarazem zintegrowanym systemem edukacyjnym stworzonym, aby zapewnić najwyższej jakości usługi świadczone przez Edukatora i Instruktora wobec użytkowników FertilityCare™.

Badania naukowe, które doprowadziły do powstania Creighton Model System rozpoczęły się w 1976 r. zaś został on w pełni opisany w 1980 r.  Badania nad Systemem są nadal prowadzone i uzyskano w nich bardzo wysoki stopień naukowego zrozumienia i trafności. 
 

W ramach CrMS płodność jest postrzegana jako element zdrowia, a nie jako choroba z którą należy walczyć. System ten nie jest w żaden sposób naturalnym środkiem antykoncepcyjnym. Stanowi on w pełni tego słowa znaczeniu naturalną metodę rozpoznawania płodności, która może być używana zarówno dla uzyskania poczęcia jak i do odkładania go w czasie. Te podstawowe zasady sprawiają, że System w samej istocie różni się zarówno od sztucznej jak i naturalnej antykoncepcji.

CrMS bazuje na wiedzy zdobytej przez małżonków oraz na ich rozumieniu naturalnie występujących okresów płodności i niepłodności. Dzięki takiemu poznaniu małżonkowie mogą podejmować decyzje (dokonywać wyborów) odnośnie rozeznanej przez nich intencji stosowania Systemu - jako metody do uzyskania poczęcia bądź odkładania go w czasie. Ponadto, System ten stanowi bezcenne źródło informacji dotyczącej całościowego wymiaru zdolności prokreacyjnej. Dodatkową korzyścią dla kobiet jest to, że mogą monitorować i podtrzymywać swoje rozrodcze i ginekologiczne zdrowie przez cały okres życia. Jest to istotnie jedyny System, który łączy w sobie prawdziwe planowanie rodziny, opiekę medyczną nad zdrowiem ginekologicznym i prokreacyjnym oraz kompleksową ochronę i troskę o zdrowie. Instruktorzy CrMS stanowią wykwalifikowany pomocniczy personel medyczny zaś specjalnie wyszkoleni lekarze zostali przygotowani, by w swoją praktykę lekarską włączyć CrMS. 

Żródło: www.creightonmodel.pl/

bottom of page